Mathematics
Bribri609
4

a 5 pound bag of dog food costs $8.65 . what is the unit price?

+0
(2) Answers
emileetorres

So it would be $8.65/ 5lbs. And divide the top and the bottom by 5 and you get $1.73/ 1 lbs. I hope this helps!

Laurenpfeffer0

Answer would be 1.73 Because 8.65 divided by 5 = 1.73 hope this helps :)

Add answer