Mathematics
torresdawin
1

A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price

+0
(2) Answers
Kip

For unit price we can calculate how many cents does an ounce cost, and for doing that we need to divide the amount of total cost in cents by the total ounces: 50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce this means that each ounce of nuts costs 16.67 cents, that would be the unit price (price in cents per ounce of nuts)

Lohakk

16.00 is what i got:/ hope this helped goodluck

Add answer