Mathematics
tiger2
227

A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a delivery fee of $3 per bushel. Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week. Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?

+22
(1) Answers
ElizbethLiddle208

Supplier A: 5.25 per bushel and deliver fee of 3 per bushel Supplier B: 6.50 per busher and flat delivery fee of $1500 each week 500 bushels of grain each week. Supplier A: 5.25x + 3x = 5.25(500) + 3(500) =  2,625 + 1,500 = 4,125 Supplier B: 6.50x + 1500 = 6.50(500) + 1500 = 3,250 + 1,500 = 4,750 Supplier B would cost more if the company buys 500 bushels of grain per week.

Add answer