Mathematics
Deter525
19

A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.05, a 2-pound bag costs $2.04, and a 3-pound bag costs $2.73. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete the description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases. The unit costs are $ _________per pound for the 1-pound bag, $ _________per pound for the 2-pound bag, and $ _________per pound for the 3-pound bag.

+1
(1) Answers
MildredHaston

$1.05, $1.02, $0.91. Divide the cost of each by the amount of pounds to get these answers

Add answer