Mathematics
popins
36

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per package

+3
(2) Answers
munchypanda

5.25 / 5 = 1.05 $1.05

gilly123

The unit rate for one can of tomato sauce is $1.05

Add answer