Mathematics
tamikapierce76
16

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

+1
(1) Answers
olysissers

The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer. First determine how many pencils are in each pack. Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form: [latex] \frac{Cost}{Pencils} [/latex] Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Add answer