Mathematics
mamialexa
26

An 8-pound bag of apples costs $17.50. What is the unit price?

+2
(2) Answers
giovanaramalho

8 pound bag full of apples = $17.50  The unit price is the amount we need to pay per bag. Now, we need to set up a proportion.  8/17.50 = 1/x Cross multiply. 8*x = 8x 17.50 * 1 = 17.50 8x = 17.5 Divide 8x/8 = 17.5/8 x= 17.5/8 x= 2.18 2.18 dollars per pound. 

eviekaty

17,50/8 = $2,18 thankyouu

Add answer