Mathematics
kierrahall90
48

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

+4
(1) Answers
karenrios713

6 divided by 3 = 2 1 apple = 2 dollars 2 x 12 = 24 dollars or... 3 apples x 4 = 12 apples 6 dollars x 4 = 24 dollars

Add answer