Mathematics
Mandiejett
30

If eggs cost $3 per dozen. how much would 8 eggs cost?

+3
(2) Answers
ArnoldoZynda238

12 eggs = $3 8 eggs = (8÷12) × $3 hope this was helpful! :)

itssam22

2 dollars. because when you divide 12 by 3 you get 4. so four eggs are one dollar.  so then 8 eggs would be 2 dollars

Add answer