Mathematics
Hayleebug
9

If ribbon costs10 cents per foot what is the total cost of the ribbon in dollars.explain your reason including how u decided where to place the decimal

+0
(2) Answers
PearlLathon122

(10 cents/ 1 ft)($1/ 100 cents)= 10/ 100= $0.1 per foot or $1 per 10 ft

Grace902

if there is only one foot of ribbon then the cost would be $1.20 because there are twelveinches in a foot and .10 x 12=$1.20

Add answer