Mathematics
BarnesH
22

janice bought a book for $4.00. she also bought 5 pens. she spent a total of $39.00. how much did each pen cost?

+2
(1) Answers
Salam

39=5*pen+4 => 5*pen=39-4=35 => pen=35/5 => pen=7. Each pen costs $7 .

Add answer