Mathematics
nikitaeveleigh
7

Mike went to a football game with his family. They bought 5 boxes of popcorn, and 3 programs and spent $41. Sean’s family went to the same game, bought 3 boxes of popcorn, and 2 programs and spent $26. How much does each program cost at the game? $4 $5 $6 $7

+0
(1) Answers
jonathan1

5 x + 3 y = 41   / * 3 3 x + 2 y = 26  / * ( - 5 ) -----------------------------   15 x + 9 y  =  123 + - 15 x - 10 y = - 130 ---------------------------           - y = - 7   / * ( - 1 )             y = 7 Answer: Each program costs    D )  $7

Add answer