Mathematics
naynay12
18

Quinn spent $16.49 for 3 Magazineg and 4 Packs of stickers. The magazines Cos t $3.99 each and sales tax was 1.02. He .used a coupon for $1.50 off her purchase If each Sheet of stickers is the same price how much did Sheet cost?

+1
(2) Answers
Abo633

Lets look at the information we have:- $16.49 for 3 Magazines and 4 packs of stickers.  $3.99 per magazine  $1.02 sales tax $1.50 coupon.  Now lets subtract and take out magazines price.   16.49 - 3.99 = 12.50 12.50 - 3.99 = 8.51 8.51 - 3.99 = 4.52 So the 4 packs of stickers TOGETHER cost $4.52. Now we are going to divide to find each price.  4.52 ÷ 4 = 1.13 1 sticker sheet costs $1.13 CHECK OUR WORK:- 1.13 × 4 = 4.25. We were RIGHT!!! So, 1 sticker sheet costs $1.13. Hope I helped ya!! 

brianacheatham

1 sticker sheet costs $1.13.                       

Add answer