Mathematics
maryttzadeleon
8

Suppose that 16 inches of wire costs 48 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 33 cents?

+0
(2) Answers
chelse1

11 16/48=0.33333333333 0.33333333333*33=11

supersharolyn

the answer is 11. if 16 inches of wire cost 48 cents your goal i to figure out how many inches of wire cots 33 cents to do so you have to find out how many cents each inch is. to do that you have to divide 48 by 16 and you get 3 so that mean that 1 inch costs 3 cents. after you figure that out you do 33 divided by 3 and you get 11. the answer is 11 inches costs 33 cents.

Add answer