Mathematics
baabi2
28

The price of bananas is $4.80 for 4 pounds. What is the price as a unit rate?

+2
(2) Answers
am2021

4.80/4 = 1.2/1 Unit rate is 1.20/1

ppayizbargriz

To find a unit rate you need to divide the price(4.80) by the amount(4) 4.80 divided by four is 1.20 1.20 per lb 

Add answer