Mathematics
kaylinallen1299
9

You can buy an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for 11.64. which is the better buy?

+0
(2) Answers
AlanaKamara

The 12-pack. It will make the cost per roll $.97 instead of $.99 (the cost per roll with the 8-pack)

Mik0808

First you need to work out the cost per pack. $7.92 / 8 = 0.99 (8 pack) $11.64 / 12 = 0.97 (12 pack) As you can see the 12 pack one is the better buy as one pack is $0.97 whereas the 8 pack one is $0.99 per pack. Hope This Helps You! Good Luck Studying :)

Add answer