Mathematics
2020FitzgeraldEm
6

you just shipped 26 reels of electrical wire each reel has 20.000 feet of wire the total value shipped wire was 46,800.00. what is the price per wire

+0
(1) Answers
timothyreynaud

$1,800 per wire. If you divide the total cost by the amount of wire reels you have it gives you the cost per reel.

Add answer