Matematică
printesica1234567
4

6 kilograme de mere costa 18 lei. Cat costa 7 kg de mere? Dar 11 kg de mere?

+0
(2) Răspunsuri
sdsd

6kg...........18 lei 7kg..............x     x= 7 x 18 supra 6= 21 lei 6kg...........18 lei 11kg...........x     x=11 x 18 supra 6= 33 lei

marianelena

18:6= 3 lei pe kg 7 kg = 3x7= 21 lei 11 kg=3x11= 33 lei

Adaugă răspuns